برلیناله ۲۰۲۴ برندگانش را شناخت/ «داهومی» خرس طلا را برد
لوپیتا نیونگو ریاست هیئت داوران برندگان جوایز مسابقه را بر عهده داشت.
برندگان در بخش های مختلف به شرح زیر معرفی شدند:
بخش رقابتی هیئت داوران بین المللی
خرس طلایی بهترین فیلم: «داهومی» ساخته ماتیو دیوپ
خرس نقره ای هیئت منصفه بزرگ: «نیازهای یک مسافر» اثر هونگ سانگسو
خرس نقره ای: «امپراتوری» اثر برونو دومونت
بهترین بازیگر مرد: سباستین استن برای «مردی متفاوت»
بهترین بازیگر نقش مکمل زن: امیلی واتسون برای «چیزهای کوچک مثل این»
خرس نقره ای برای مشارکت هنری برجسته: مارتین گشلاخت برای «حمام شیطان»
بهترین کارگردان: نلسون کارلوس دی لوس سانتوس آریاس برای “په په”
خرس نقره ای بهترین فیلمنامه: «در حال مرگ»، ماتیاس گلاسنر
بخش نوردهی
بهترین فیلم: «اکشن مستقیم»، گیوم کیلو و بن راسل
بهترین کارگردان: «سیداد؛ کامپو» ساخته جولیانا روجاس
جایزه ویژه هیئت داوران: «خمیازه بزرگ تاریخ» ساخته علیار راستی و «باید باران ببارد» ساخته کیو یانگ.
جایزه مستند برلیناله
به گزارش خبرگزاری مهر به گزارش ددلاین، بهترین مستند: «سرزمین دیگری وجود ندارد» ساخته بازل آدرا، حمدان بلال، یووال آبراهام و راشل زور.
اشاره ویژه: «اکشن مستقیم» ساخته گیوم کالیو و بن راسل
بهترین فیلم بلند اول
“کو لی هرگز گریه نمی کند” اثر فام نگوک لان
فیلم کوتاه برلیناله
خرس طلایی: “یک چرخش عجیب”، فرانسیسکو لزاما
خرس نقره ای: بازمانده روز داغ، ونچیان ژانگ
اشاره ویژه: “این همه مال من است”، ایوا کنمن
جوایزی که اوایل امروز یا دیشب اعلام شدند:
جوایز پانوراما
جایزه تماشاگران پانوراما: خاطرات یک بدن شعله ور، آنتونلا سوداساسی فرنیس
جایزه دوم: “عبور”، لوان آکین
جایزه سوم: “همه خوب می شوند”، ری یانگ
جایزه تماشاگران مستند پانوراما: «سرزمین دیگری وجود ندارد»، بازل آدرا، حمدان بلال، یووال آبراهام، راشل زور
جایزه دوم: سیاره دزدیده شده من ساخته فرحناز شریفی
جایزه سوم: “آموزش هلو”، فیلیپ فوسینگر، جودی لندکامر
جوایز نسل
جایزه نسل 14 پلاس
جایزه بزرگ بهترین فیلم در نسل 14+: «چه کسی در آتش است» ساخته فیلیپ لسیج
شناخت ویژه: میدگل، سروناز علمبیگی
جایزه ویژه بهترین فیلم کوتاه در نسل 14+: «پرنده ای پرواز کرد»، لیناد پاجارو د لا هوزه
اشاره ویژه: “آوازهای عشق و نفرت” از سوراو گیمیر
جایزه بزرگ بهترین فیلم در بخش کا پلاس: “Rhynas” ساخته کلودیا راینیک
ذکر ویژه: “در میان صخره ها و ابرها”، فرانکو گارسیا بسرا
جایزه ویژه کا پلاس برای بهترین فیلم کوتاه: «پایان یک تابستان» ساخته لام کان ژو
اشاره ویژه: “اولین” اثر ماریانا گیل ریوس
جایزه جوانان نسل 14 پلاس
خرس بلورین بهترین فیلم: «آخرین شنا»، ساشا ناثوانی
اشاره ویژه: “او مانند همه مردم عادی آنجا نشست”، کو یوجیا
خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه: «کورا سانا»، لوسیا جی رومرو
اشاره ویژه: “Lapso”، Caroline Cavalcanti
جایزه کودکان نسل کا پلاس
بهترین فیلم خرس کریستالی: «اشکال ندارد!»، کیم هی یونگ
اشاره ویژه: “قلب های جوان” اثر آنتونی شاتمن
خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه: «پروانه»، فلورانس مایل
شناخت ویژه: «سوکون»، دینا ناصر
جوایز هیئت داوران جهانی
مسابقه: “کیک مورد علاقه من” ساخته مریم مقدم و بهتاش سناییها
پانوراما: «سکس» اثر داگ یوهان هاوگرود
انجمن: “سکوت ماریا” نوشته دیویس سیمانیس
ذکر ویژه: “رهگیری”، اوکسانا کارپوویچ
جوایز هیئت داوران فیپرشی
مسابقه: «کیک مورد علاقه من» ساخته مریم مقدم و بهتاش سناییها
برخوردها: «با چشمان باز بخواب»، نل ووللاتز
پانوراما: «فاروق»، آسلی اوزگه
انجمن: “خواب زمستانی انسان”، آنا کورنودلا کاسترو
جوایز تدی
بهترین فیلم بلند: «بگذار همه چیز خوب باشد»، ری یونگ
بهترین فیلم مستند: «آموزش هلو» ساخته فیلیپ فوسینگر، جودی لندکامر
بهترین فیلم کوتاه: «گربه مادربزرگ» ساخته زوزا باناسینسکا
جایزه هیئت داوران: “عبور”، لوان آکین
جایزه ویژه تدی: لوتار لمبرت
جایزه سینمای هنری CICAE
پانوراما: «سکس» اثر داگ یوهان هاوگرود
انجمن: «شهید» نرگس کلهر
جایزه فیلم فروم: «مرگ»، ماتیاس گلاسنر
برچسب سینمای اروپا: “سکس”، داگ یوهان هاوگرود
جایزه فیلم کالیگاری: «شهید»، نرگس کلهر
جایزه فیلم صلح: «مورد علاقه»، روث بکرمن
جایزه فیلم عفو بینالملل: «مورد غریبهها»، برانت اندرسن
جایزه هاینر کارو: ایوو، اوا تروبیش
جوایز دیگر
جایزه هیئت داوران برلینر مورگنپست: “در حال مرگ”، ماتیاس گلاسنر
جایزه هیئت داوران خوانندگان تاگوس اشپیگل: «یک خانواده» نوشته کریستین آنگوت
جایزه کلیسای جهانی: «کیک مورد علاقه من» ساخته مریم مقدم و بهتاش سناییها
۲۲۰۵۷